Salash
novinky

fotky
texty
kapela
MP3
saláti
články
kontaktK A P E L A

Kapela Co na Salash říkají jiní Salash v datech Jak to viděl TomášSALASH je název multimediálního projektu, jehož hlavní součástí je stejnojmenná mladá pražská grunge-rocková formace.

Od svého vzniku koncem roku 1998 se SALASH dokázala postupně prosazovat na klubové i mediální sféře. Pravidelně koncertuje ve známých i neznámých klubech, daří se na celostátních hudebních soutěžích. Hned napoprvé se neztratila na všech čtyřech, kterých se v roce 2000 zúčastnila: Na soutěži ProRock2000 (Praha) kapela ve své kategorii zvítězila, v klání zvaném Jam v Plzni získala celkově 3. místo. Na soutěži pořádané pražským klubem Mlejn Salash postoupila do semifinále, kde jí hlasy publika vynesly na 2. příčku. Semifinále Rockové Ligy ve Zlínském klubu Golem Salash vyhrála, nicméně vzhledem k nekorektním praktikám klubu odmítla ve finále nastoupit.

K úspěchům je třeba přičíst i ocenění rockového časopisu Big Beng v čele s šéfredaktorem Jaroslavem Špulákem, který kapelu pasoval na Objev roku 2000. V hlasování fanoušků se Salash umístila ve stejné rubrice na fantastické 6. pozici.

Kapela v únoru 2000 reprezentovala mladou českou scénu v pořadu celoevropské hudební televize MCM, pro kterou natočila speciální záznam koncertu a rozhovor. Písně ze singlu Nikotýn pořízeného v polovině roku 1999 se pravidelně objevují ve vysílání rádií a stejnojmenný hit byl vybrán i pro kompilaci Zebra, která vyšla v květnu 2000 jako příloha časopisů Rock&Pop a Big Beng!.

SALASH spolupracuje i se zámořskou scénou - úspěch kapely stvrdilo i pozvání z června 2000 ke hraní v kolébce grunge - americkém Seattlu, v rámci oslav k otevření největšího světového hudebního muzea, jehož se však kapela vzhledem k předem plánovaným koncertům a nedostatku finančních prostředků nemohla zúčastnit.

Na podzim roku 2000 kapela odjela první menší turné, v jehož rámci vystupovala mj. jako předkapela známějších Tatabojs. V současné době se Salash soustředí na nové turné, které je plánováno od března až do října t.r. v jehož rámci kapela vystoupí mj. společně s kapelami jako Gladiator, Tři Sestry či Visací zámek. V červnu bude Salash natáčet svou debutovou desku, kterou bude následně propagovat na letních festivalech (Rock for People – 2. den Hlavní scéna 15:00, Doudleby Open Air, Lipnice Fest, Stádlecký Rockový Most aj.) a během velkého podzimního turné, které pojede společně s Jolly Joker.

SALASH spojuje grunge-rock se silnými melodiemi a českými texty, které si dle stránky jednoho z jejich fanoušků „dělají srandu snad úplně ze všeho," a to vše doplňují prvky parodie a divadla. Jejich styl podle některých připomíná rannou Nirvanu nebo Silverchair, sami se však definují jako "prdel hudebních stylů" spojenou s divokou pódiovou prezentací a neutuchajícím nadšením ze hry.


nahoru


Co na SALASH říkají jiní?

Big Beng! (J. Špulák), recenze Tahák Fest II., leden 2001
…formace, která by se mohla bez rozpaků postavit na jedno pódium s našimi pomyslnými klubovými hvězdami.

Big Beng! (B. Němec), demonstrace, listopad 2000
Mladá skupina, která vznikla minulý rok a čerstvě se stala vítězem nedávno proběhlé soutěže Pro Rock, stihla ještě v roce vzniku ukout třípísňovou demokazetu, která je inspirována seattleským hnutím grunge. Zpěvák ve výrazu připomíná lehce Kurta Cobaina, avšak kapele naštěstí neschází drajv a schopnost napsat jednoduchou skladbu s jasně danou strukturou. Vzhledem k tomu, že věkový průměr je na hranici dospělosti, jsem přesvědčen, že o Salash ještě uslyšíme.

Big Beng! (P. Hnilo), ProRock 2000 - Sazeničky se musí zalévat, listopad 2001
Ve své věkové kategorii s přehledem zvítězila pražská Salash, založená loňského roku. Ve své kategorii dokázala jako jediná udržet tah i měnit výraz. Textově nebyla nijak na výši, ale svým postgrungeovým nášupem (abychom nepřeháněli, jde o výraz přibližný) dokázala, že ví co chce, že se nepotýká s nástroji, že jí pobyt na podiu nepůsobí těžké chvilky.

Muzikus, srpen 2000
„Salash se jmenuje nová pražsko-uherskohradišťská čtveřice, která se rozhodla navázat po svém na kořeny grunge. Za dobu své krátké existence už kapela stačila reprezentovat českou klubovou scénu ve vysílání televizní stanice MCM a obdržet pozvání ke koncertování v pravlasti grunge v Seattlu."

Big Beng, recenze kompilace Zebra, červenec 2000
„...závěrečná svižná Salash působí slibně..."

Velkomoravský kurýr, březen 2000
„Největší zájem publika však vzbudil host večera .... Salash. Od ostatních se lišila jednak díky své hudbě a textům, ale především díky šíleným výstupům kytaristy Tomáše Vondráčka, který dokázal hrát i v leže či v publiku."

Zlínské listy, únor 2000
„Jako předposlední přiskotačili na pódium hudebníci ze Salashe.....Protřelí hudebníci, kteří již podle předvedeného soundu mají za sebou řadu koncertů nabídli návštěvníkům hudbu kontroverzního seskupení Nirvana. Publikum se roztancovalo stejně kytarista skupiny. ...slušný výkon hudebníků převyšoval vokál, chvilkami měl posluchač pocit, že na pódiu stojí skutečná Nirvana."


Další články:

Rock & Pop, 4/2001
Profil v rubrice Tipy & typy (A. Kocábek)

Big Beng!, 8/2001
Václav Vávra hostem rubriky Bing Beng, hovoří o svém životě a filosofii.

Big Beng!, 24/2000
Celostránkový profil Jaroslava Špuláka Salash - Koordinovaná dementní ironie, v případě zájmu kontaktujte redakci.

Big Beng!, 20/2000
Tomáš Vondráček hostem Playlistu, komentuje nahrávky Placebo, Pearl Jam, Vast aj.

nahoruSALASH V DATECH


28. říjen 1998
V den oslav státního svátku vzniku ČSR se na základě inzerátu poprvé schází David Vlk (basa, zpěv) a Tomáš Vondráček (kytara) a zakládají kapelu. Nacházejí shodu ve stylu, jímž by měla být pravověrná grunge. Brzy je rozhodnuto o názvu - Salash vychází ze jména vesnice na Jižní Moravě, zároveň z označení "horské chaty pro ovce" (DV). Myšlenkou je obraz grunge v názvu kapely s návazností: stádo ovcí = stádo lidí = Salash - nikoliv však ve smyslu hrát pro stáda, ale pro ty, kteří se tak cítit nechtějí.
Salash má kořeny právě na Jižní Moravě, kde David Vlk působil v mnoha kapelách (Zmetu, Say Suicide) [zajímavost: v obou kapelách zpíval Jan Gajdoš, dnes hvězda muzikálů, např. Johanka z Arku]. Některé písně z tohoto období se staly základem pro budoucí repertoár Salashe.

Listopad - prosinec 1998
Jádro skupiny zkouší a skládá v klubu Klamovka a hledá vhodného bubeníka. (také viz.esej Jak to viděl Tomáš)

Leden 1999
Přichází mladý (16) bubeník Ondřej Nemejovský.

16. února 1999
První koncert v klubu Opatov, jako hosté skupiny Veverky v depresi (jako by hrála Nirvana před Petrem Kalandrou). Celý repertoár Salash odehrála ještě v angličtině a hrála mj. i In Bloom od Nirvany.

6. března 1999
První mimopražský koncert s brněnskou kapelou Mind Rag ve Slaném v dnes již zrušeném klubu Inferno. Koncert "poznamenán" výtečnou atmosférou. Lidi poprvé úžasně pařili a Tomáš rozbil svou první kytaru Jolana Strat.

8. dubna 1999
Koncert v pražském klubu Prosek a Salash propadl. Koncert navštívil Martin Rous, ex Sluníčko, dnes Šántí, tomu se ale Salash líbí a skupině doporučuje přejít na české texty, /díky Martine!/ , první přetextovanou písní byl Nikotýn.

24. dubna 1999
Koncert s Ignu Nirvana Revival v pražském klubu Batalion. David od probíjejícího mikrofonu dostává pěkné rány, stejně jako kapela od produkční za přílišnou show a následnou demolici vybavení s výsledkem zákazu dalších produkcí v tomto klubu.

25. května 1999
Ondřej hraje na Yamaha Drum Meeting v Praze a vyhrává paličky.

14. června 1999
Koncert s Nirvana Revival v Rock Cafe v Praze končí fiaskem. David v zápalu hry trhá strunu a pro nedostatek náhradního materiálu končíme po 3 písních.

29. června 1999
Tomáš organizuje Tahák fest, festival studentských kapel, v klubu Klamovka, Salash je hlavní hvězdou. Zároveň jde o rozloučení s tímto klubem, dále kapela zkouší ve vlastní zkušebně v Braníku.

7. - 8. července 1999
Natočen singl "1999" s písněmi Nikotýn a School (+ Nikotýn v anglické verzi) ve studiu Hostivař Zdeňka Šikýře. Nečekaně dobrý výsledek kapelu "nakopl".

2. října 1999
Salash společně se SNC a Lustry otevírá novou sezónu v klubu Klamovka na akci Klamovka Open Party.

x. listopadu 1999
Rozhovor pro Radio 1 s Marcelem "Pípou" Novotným, zazněly obě písně ze singlu. Kapela poprvé veřejně oznamuje své webové plány a adresu salash@seznam.cz, na kterou obdrží mnoho pozitivních ohlasů a žádostí o singl.

30. listopadu 1999
Křest singlu 1999 v Rock Cafe, snímaný celoevropskou hudební televizí MCM.

2. prosince 1999
Rozhovor pro MCM v areálu Karlových lázní. Salash reprezentuje nejmladší českou scénu. Dalšími hosty v rozhovorech jsou Anna K., Divokej Bill a Priessnitz.

22. prosince 1999
Sezóna ukončena na Klamovce v rámci Tahák festu.

26. února 2000
Salash hostem Zlínského večera v uherskohradišťském klubu Mír a budí velké pozdvižení v sále i v místním tisku od "Jako by na pódiu stála Nirvana, Zpíval jako Kurt Cobain" až po "Učil se na podiu zpívat". Před koncertem dává Salash rozhovor do zlínského AZ Radia, kde se stává později součástí hudebního programu.

únor / březen 2000
Kapela zkouší různé varianty složení. Hledá se buď zpěvák nebo baskytarista, protože David je kombinací těchto postů přetížen. Po zkoušce s bratrem Ondřeje - Lukášem, baskytaristou kapely Bez Iluze, je rozhodnuto a Salash přibírá nového basáka - profesionálního hráče Jardu Pokorného (ex Sluníčko, Stain, Šántí a asi dalších x kapel).

17. března 2000
Salash účinkuje na plese v Lucerně a studenti v kravatách rozbouření hudbou berou sál útokem a nejradikálnější lidé v publiku se rvou, ples neples. Organizátoři přerušují koncert, avšak kvůli reakci publika po dohodě se zpěvákem (zklidníme to...) se pokračuje. "Pošlete školu do prdele," pravil zpěvák a nástroje se už ani nemusely ladit...

květen 2000
Odchází Jarda Pokorný a přes inzerát přichází nový basák Václav Vávra. Jako kytarista se však na basu musí teprve učit, avšak rozhoduje argument "on z nás vypadá jediný grungeově, tak to zkusíme." Sázka se vyplácí, brzy je z Vaška kvalitní basák, který navíc velkou měrou přispívá k managementu kapely.

červen 2000
Salash vybrána na sampler Zebra, který vychází v nákladu 6000 kusů jako příloha zdarma časopisu Bang a Rock and Pop. Sampler je průřezem alternativní české scény (Joe Carnation Band, Šántí a další...).

21. červen 2000
Vystoupení v rámci "Dne hudby" s MCM na pražském náměstí Jiřího z Poděbrad. Kapela jako vždy způsobí oživení v publiku.

24. června 2000
Pořádáme Grunge Rock Party v Havraním Hnízdě v Praze. Jde o souběžnou akci s otevřením muzea grunge v Seattlu. Muzeum v Seattlu se stává garantem akce. Ve stejnou chvíli tak v Seatllu hrají Red Hot Chilli Peppers a v Praze Salash. Na dobrou spolupráci reaguje kurátor seattlského muzea pozvánkou na hraní v Seattlu, avšak vzhledem k nedostatku finančních prostředku nabídku musíme odmítnout.

28. červen 2000
Salash hosty francouzské skupiny The Cleavers v klubu 007 na Strahově. Cleavers hrají zajímavý punk 60. let a zvou Salash na turné do Francie.

29. června 2000
Opět organizujeme Tahák fest, tentokrát však v Rock Café, který se stává jednou z nejvíce navštívených akcí tohoto klubu. Důvěru nám dávají Eva Kučerová s Iljou Kučerou ml. a natáčí s námi rozhovor pro rockový magazín Juke Box Hero, který rotuje na cca 10 rozhlasových stanicích, na kterých tak zní i náš Nikotýn.

červenec - srpen - září 2000
Účast na festivalech alternativnějšího charakteru. Nejkurioznější je Salash fest v Silůvkách u Brna pořádaný talentovaným undergroundovým básníkem Igorem Látalem, který navíc svůj nápad na Salash fest dostal ve stejný den, kdy vznikla naše kapela Salash. Jak později napsal tento bard subkultury, zahráli jsme příjemný popík.

srpen 2000
David zakládá Salash Project - volné společenství mladých lidí zapálených a ochotných pomoci naší hudbě, image a kultuře. Jde o grafika, webmastera, pódivého technika, řidiče, ochranku...

9. září 2000
Zprovozněny stránky www.volny.cz/salash, později přibývá mirror na www.salash.musichall.cz

10. září 2000
Vystoupení na Praha 2000 na Malé scéně pražského Výstaviště, společně s Red Hot Chilli Peppers Revival a Nukleárními Vokurkami.

14. září 2000
Postup do semifinále soutěže v klubu Mlejn.

16. září 2000
Salash vítězí v semifinále Rockové ligy ve zlínském klubu Golem, nefér způsobem jsme však byli připraveni o postup. Více naše vyjádření na webu.

14. říjen 2000
Salash vítězí ve své kategorii na soutěží ProRock2000.

21. říjen 2000
Postup do finále plzeňské Beatové Ligy 2000.

26. říjen 2000
V boji o postup do finále soutěže ve Mlejně nás porazily k naší velké nelibosti techno-rocková kapela Sputnik a dokonce i punková The Keňa.

4. listopad 2000
3. místo v Beatové lize v Plzni / účast i Vypsaná Fixa, Dolores aj./

18. listopad 2000
Koncert s Tata Bojs v Písku. Tata Bojs nám následně nechávají zprávu, že koncert byl OK.

konec listopadu 2000
Singl 1999 získává v demonstracích Beng!u od Bohouše Němce 4 hvězdičky (mírně nadprůměrný).

21.prosinec 2000
Vychází celostránkový článek Jaroslava Špuláka /Big Beng!/ Salash - Koordinovaná dementní ironie.
Tahák fest v Rock Café je opět jednou z rekordně navštívenou akcí klubu. Koncert navštěvuje Jaroslav Špulák a asi se mu celkem líbí, neboť v redaktorské anketě Beng!u vyhlašuje Salash objevem roku 2000.

Leden 2001
Salash získává 6.místo v objevech roku v hlasování čtenářů Big Beng!u. /Před námi Vypsaná Fixa, Hattrick, Medvěd 009, za námi Hypnos./

Jaro 2001
Jedeme turné s Nails, Pearl Jam rev. aj.

4.květen 2001
Velký koncert v Lucerna Music Baru spolu s Vypsanou Fixou a Nirvanou revival.

12. a 13.květen 2001
Natáčíme v plzeňském studiu Accent popovou píseň Kout.

červen 2001
Natáčení CD Stupid ve studiu Zdeňka Šikýře ve studiu Hostivař.Píseň Kout zároveň produkuje Ondřej Soukup, jehož hláška "tady je něco švédsky"inspiruje název závěrečného sonického vtípku desky.

červen 2001
V Havlíčkově Brodě předskakuje Salash skupině Kurtizány z 25.Avenue.

červen 2001
Vychází CD Stupid a v Rock Café ho křtí Kamil Střihavka.

červen 2001
Na open air pódiu ve Strakonicích předskakuje Salash skupině Tři Sestry.

červenec 2001
Druhý křest CD Stupid proběhne na festivalu Rock for people, kmotrem je Jarda Špulák z Bang!u.

červenec 2001
V pořadu Trojka TV3 vystupujeme s unplugged programem, jako hosté s námi hrají Petr Kohout-akustická kytara, Jan Gajdoš-zpěv a Josef Cigánek-bicí.

léto 2001-jaro 2002
Končí turné, v kapele nastává vleklá krize s nekonečnými dohady o novém složení skupiny.Konkurzy s novými hráči však k ničemu nevedou a skupina se odmlčuje v koncertní činnosti.Členové se věnují svým vlastním hudebním projektům. V prosinci odchází definitivně Ondřej Nemejovský.

30.březen 2002
Salash se náhodně schází na koncertu Davidových Jesus Puras v UZI a hraje Nikotýn.Domluvíme se tedy alespoň na občasném koncertu.

11.květen 2002
Salash předskakuje v Havlíčkově Brodě skupině Kryštof, ta na svém koncertě hraje Obchodníka s deštěm, dnešní hit. Jako zpěvák a doprovodný kytarista s námi vystupuje Mirek Broum ze skupiny Stain.

září 2002
Mirek Broum rozpouští svoji skupinu Stain a přidává se k osiřelému tandemu David-Tomáš.Skupinu opouští Václav Vávra a David znovu oprašuje svoji basovou kytaru.Na bicí po krátkém konkurzu bereme Dominika Pražáka ze skupiny Worm, od kterého se asi po půl roce(!) dovídáme, že se jmenuje Dominik Pecka, ale přezdívku "Pražák"už mu necháme. Zkoušíme nový repertoár vzdalující se post nirvanovskému soundu.

podzim 2002
Odehráno několik koncertů, největší s Vypsanou Fixou 1.11.ve Mlejně.

zima 2002
Plánováno miniturné, které mělo vyvrcholit oslavou 100.koncertu v klubu Rock Café.Ten byl ale managementem klubu zrušen, až z televize jsem se dozvěděl, že tam místo Salashe pařil ten večer Václav Havel a Plastic People of the Universe.

Jaro 2003
Několik koncertů se spřízněnými Hate a Worm.

nahoru

© 2000-2003 Salash - design by Kleptoman, Kristinka, Hlavis